آیا می دانستید بهترین زمان کاشت گیاه فصل زمستان است؟ حتی اگر بیرون خانه برف در حال باریدن باشد شما توی خونه یه باغچه شاد و سر حال دارید که هر صبح ازش سبزیجات تازه میچینید، پس برای کاشت سبزیجات و گیاهان خانگی از امروز اقدام کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. کاشتن گیاه خانگی کار سختی نیست، شما با صرف کمی وقت می توانید سبزیجات خانگی در باغچه ی کوچک حیاط یا بالکن خود بکارید. در ادامه ساده ترین گیاهان خوراکی که می توان در خانه کاشت و نسبتاً کمتر نیاز به مراقبت و نور خورشید دارند معرفی می شوند.

گوجه فرنگی،هویج، تربچه، پیاز، سیر، شلغم، تره فرنگی، توت فرنگی، اسفناج، جعفری.

مراحل کاشت: 

  • بذر سالم، خاک و گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک و بیلچه تنها ابزارهای کاشت سبزی خردن در گلدان و در منزل هستند.

1- برای کاشت به صورت بذر، گلدان مورد نظر خود را با خاک مناسب پر کنید (خاک باغچه مخلوط با خاکبرگ بهترین خاک برای کاشت سبزی خوردن است.) برای پر کردن گلدان به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی‌متر خاک میریزیم و سطح آن را مرطوب کنید.

2- حدود 10 عدد بذر سبزی مانند بذر ریحان، شاهی، نعنا، تربچه و جعفری را در هر گلدان بکارید. بهتر است قبل از کاشت چند روزی بذرها را بخیسانید. برای انتقال، بذرها را از آب خارج و به روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل کنید تا نم آنها گرفته شود.

3- بیشتر این بذرها را بایستی در سطح رویی خاک بکارید و به عمق نروید.

4- به آرامی یک لایه نازک از خاک بر روی دانه ها اضافه کنید. دقت داشته باشید، روی تمام بذرهائی که کاشته می شوند فقط دو برابر اندازه خودشان خاک ریخته شود. اگر بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می شوند و نمی توانند رشد کنند .

5- در ابتدای رشد برای آبیاری، یک پارچه یا گونی روی گلدان پهن کنید، طوری که روی سطح خاک را بگیرد بعد با آبپاش شروع به آبیاری کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانیکه بذرها جوانه بزنن .

6- گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه دارید تا سبزی‌ها دو تا سه میلی‌متر رشد کنند و پارچه آرام‌آرام بالا بیاید.

6- بعد از این مرحله، پارچه را برمی‌داریم و مستقیما به گیاه آب می‌دهیم و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می‌دهیم. 

7- گلدان خود را به طور منظم آبیاری کنید طوری که سطح خاک مرطوب بماند.

8- بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می‌دهیم و ترجیحا از کود طبیعی استفاده می‌کنیم بهتر است برای راحتی کار میتوانید از  کودهای کپسولی کارا استفاده نمایید.

  • اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی‌ها آماده خوردن می‌شوند.