شرکت صنایع زیست فناوری کارا-کیبکو (سهامی خاص) باهدف تولید فرآورده­های بیوتکنولوژی ، به عنوان حاصلخیزکننده های طبیعی خاک و سموم بیولوژیک، درسال۱۳۸۴ تاسیس شد. سهامداران شرکت متشکل از گروه بخش خصوصی و گروه شرکت گسترش صنعت علوم زیستی (وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع) میباشد.

اهداف پروژه تولید کودهای بیولوژیک:

 • احداث بخش تولید کننده کودهای بیولوژیک
 • تولید و پخش محصولات بیولوژیک در داخل و خارج از کشور
 • بهبود استانداردها برای محصولات بیولوژیک و کنترل کیفی
 • توسعه تکنولوژی­ تولید و ارتقا کمی و کیفی تولیدات
 • انتقال تکنولوژی به متقاضیان تولید صنعتی فرآورده­های بیوتکنولوژی

در این شرکت، دانش فنی فناوری تولید، مربوط به محققین شرکت و دستگاههای بکار گرفته شده مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا است. با توجه به تحریمهای شدید علیه ایران در زمینهت جهیزات تولید فرآوردههای بیولوژیک،  مراحل طراحی و ساخت بیورآکتورها کاملا در داخل کشور و بدون استفاده از هرگونه اعتبارات ارزی و وابستگی به خارج از کشور توسط محققین و متخصصین داخلی اجرا شده است. به طوری که در این مسیر به دانش فنی طراحی و ساخت بیورآکتورهایی تا ظرفیت ۱۵۰۰ لیتر با سیستم کنترل  PLC شده ایم. درحال حاضر ۹ بیورآکتور با حجمهای ۴۰ تا ۱۵۰۰ لیتر به صورت تمام اتوماتیک در خط تولید این شرکت در حال کار می باشد. همچنین ما با تکیه برتوانایی ­های متخصصین و کارشناسان خود در عرصه بیوتکنولوژی صنعتی، محصولاتی با کیفیتی برتر از استاندارهای جهانی و بهتر و ارزانتر از محصولات موجود در بازارهای بین المللی، درجهت ارتقاء سلامت مردم و حفاظت از منافع آنها،  گسترش تولید محصولات ارگانیک و حفظ محیط زیست ارائه می­ دهیم.

این تکنولوژی پس از سالها تحقیق با اختراع تکنولوژی تولید کود بیولوژیک از منبع باکتری ازتوباکتر کروکوکوم ایرانی آغاز شد. ثبت این تکنولوژی به عنوان اختراع به شماره ۲۹۲۴۳ مورخ 30/8/1382 در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

این کارخانه در ۱۳۸۸ توسط وزیر صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران، و جمعی از مسئولین کشور به طور رسمی افتتاح گردید.

به طور کلی این شرکت جهت تعدیل مضرات زیست محیطی و اقتصادی کاربرد کودها و سموم شیمیایی اقدام به تدوین تکنولوژی جدیدی جهت تولید کودها و سموم بیولوژیک از منبع باکتری­ها و قارچ­های جدا شده از طبیعت به عنوان جانشینی برای کودها و سموم شیمیایی کرد. محصولات تولید شده دارای بالاترین کیفیت نسبت به استانداردهای جهانی و همچنین سایر محصولات موجود در بازارهای جهانی می­باشد. این محصول از طریق بهبود کیفیت خاک و رعایت بهداشت مواد غذایی و ایمنی محیط زیست و همچنین کاهش مصرف کودها و سموم شیمیایی حداقل تا ۵۰% می­گردد. از آنجایی که محصولات تولیدی این شرکت می­تواند جایگزین چند کالای استرانژیک (کود شیمیایی نیتروژنه و فسفانه و تعدادی از سموم شیمیایی) گردد، علی القاعده مشتری عمده و اساسی کود و سموم بیولوژیک وزارت کشاورزی و کشاورزان کشورها می­باشد.

بخش­های مختلف شرکت صنایع زیست فناوری کارا  بدین ترتیب است: سالن تولید، سالن بسته بندی و توسعه، اتاق انکوبیشین (اتاق گرم)، انبار نگهداری محصول ، سالن تهیه و آماده سازی کریر، انبار مواد اولیه تولید،تاسیسات ،، اتاق کنترل ،آزمایشگاه تحقیق و توسعه R&D، بخش اداری ، حسابداری و کتابخانه

به طور خلاصه مزیت­های نسبی تکنولوژی تولید فرآورده های بیولوژیک در شرکت صنایع زیست فناوری کارا:

 • عدم استفاده از هر گونه اعتبار ارزی
 • طراحی و ساخت کلیه بیوراکتورها و سایر تجهیزات خط تولید توسط متخصصین شرکت
 • اثبات توانمندی های داخل کشور در حوزه تکنولوژی های پیشرفته
 • کسب اعتبار در راه اندازی صنایع پیشرفته در کشور به کمک متخصصین و امکانات داخلی
 • عدم وابستگی در مرحله بعد از بهره برداری و تهیه مواد اولیه به خارج از کشور
 • دستیابی به دانش فنی ساخت خط تولید فرآورده های بیولوژیک در داخل کشور

بخش­های مختلف شرکت صنایع زیست فناوری کارا

۱-  سالن تولید

تجهیزات تولید اعم از سه ست فرمانتور (با حجم­های ۳۰ تا ۱۲۰۰ لیتر)، سه مخزن استریل و تلقیح کریر مایع و جامدو تاسیسات تولید (شامل سیستم تهیه آب گرم، آب مقطر گیری، سیستم هوای استریل و هوای فشرده و تابلوهای برق مربوطه) در این سالن قرار دارند.

۲-  سالن بسته بندی و توسعه

دستگاه­های بسته بندی محصور شده در اتاق تمیز.

۳-  اتاق انکوبیشین (اتاق گرم)

جهت نگهداری محصولات تولیدی بلافاصله پس از تولید در دمای مشخص و به مدت معلوم می­باشد.

۴-   انبار نگهداری محصول

برای این بخش سالنی در نظر گرفته شده است که محصولات تولیدی بعد از طی دوره انکوبیشن تا زمان عرضه در این انبار نگهداری می­شوند.

۵-  سالن تهیه و آماده سازی کریر

در این سالن تجهیزات و فضای در نظر گرفته شده شامل سیستم خشک­کن مواد اولیه کریر جامد، سیستم توزین پودر جامد، سیستم آسیاب چکشی، سیستم کنترل دانه­بندی و سیلوهای مجهز به سیستم توزین برای نگهداری مواد اولیه کریر (تا در زمان نیاز به مخازن استریل جهت اختلاط و استریل انتقال یابند) می­باشد.

۶-  انبار مواد اولیه تولید

جهت نگهداری مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کود بیولوژیک و محصول تولیدی از انبار استفاده می شود.

۷-  تاسیسات

این واحد تولیدی برای تامین خدمات جانبی تجهیزات خط تولید نیاز به ماشین آلات و تجهیزاتی خاص دارد. تاسیسات بخار، هوای فشرده استریل، سیستم تامین آب گرم و برج خنک کننده در این بخش تعبیه شده است.

۸-  اتاق کنترل

در این اتاق کلیه مراحل تولید، تاسیسات و پروسه آماده­سازی کریر و… کنترل می­شود. در واقع کلیه دستگاه­ها و تجهیزات تولید مجهز به کنترل PLC و تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک هستند که توسط اپراتور یا اپراتورهای مستقر در اتاق کنترل کلیه مراحل (از بارگیری سیلوهای نگهداری مواد اولیه کریر تا بسته­بندی محصولات تولیدی) به طور دقیق کنترل می­شود.

۹-  آزمایشگاه تحقیق و توسعه  R&D

کلیه مراحل جداسازی و آزمون­های زیست سنجی باکتری­های تثبیت کننده نیتروژن و حل کننده فسفات مورد استفاده توسط این شرکت جهت تولید محصولات خود، در آزمایشگاه R&D واقع در محل کارخانه انجام شده است و علاوه بر این دائما کیفیت محصولات در ساز و کارهای تعریف شده در آزمایشگاه­های مجهز شرکت مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد.

بعد از طی مراحل بالا و اطمینان از اثر بخشی باکتری­های مورد استفاده در تثبیت بیولوژیک نیتروژن یا حل کننده فسفات در شرایط آزمایشگاه، گلخانه و مزرعه آزمایشی متعلق به کارخانه، پروسه صنعتی شدن تولید محصول طراحی و آغاز به کار می­کند. در این آزمایشگاه کلیه آزمایشات فرمولاسیون محیط کشت صنعتی، کریر مایع و جامد انجام می­پذیرد.

به طور کلی این آزمایشگاه دارای کادری متخصص در زمینه بیولوژی خاک، میکروبیولوژی، زیست شناسی و بیوتکنولوژی می­باشد و علاوه بر این مجهز به کلیه دستگاه­های لازم جهت آزمایشات تخصصی لازم می­باشد.

۱۰-  بخش اداری

شامل واحد بایگانی، دفتری و کتابخانه

محصولات تولیدی شرکت صنایع زیست فناوری کارا

کودهای  بیولوژیک و تقویتی

اگرچه سه چهارم هوا را نیتروژن تشکیل می دهد، اما این عنصر قبل از آنکه بتواند وارد پیکر گیاه شود و یا توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرد، باید با عناصر دیگری چون هیدروژن، کربن و اکسیژن ترکیب شود. این عمل تثبیت نیتروژن نامیده می شود. عدم موجودی کافی نیتروژن در خاک شایعترین عامل محدود کننده رشد و باروری گیاهان است. نیتروژن موجود در اتمسفر به دو صورت وارد خاک می‌شود. که عبارتند از روش سنتز صنعتی و روش بیولوژیک. فعالیت تثبیت بیولوژیک نیتروژن تنها در میکرو ارگانیزم­ ها انجام می­گردد.

به طور کلی این کود های بیولوژیک تولیدی این شرکت، به عنوان حاصلخیزکننده خاک برای انواع محصولات زراعی و باغی در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای میلیاردها باکتری ازتوباکتر و آزوسپیریلوم یا آزورایزوبیوم به عنوان تامین کننده نیتروژن، همیار با ریشه گیاه می باشد. وجود جمعیت کافی از این باکتری­ ها درمحیط ریشه گیاه باعث تثبیت۳۰ تا۴۰ کیلوگرم نیتروژن در هر فصل کشت میشود. درمجموع مصرف این کودهای بیولوژیک باعث۵۰تا ۶۰ درصد صرفه جویی در مصرف کودهای نیتروژنی می شود. این باکتریها برای کسب انرژی احتیاج به منبع کربن آسان تجزیه شونده دارند و بدلیل ترشح این گونه ترکیبات از ریشه، تجمع و تکثیر این باکتری­ها در منطقه رایزوسفر ریشه بیشتر از سایر مناطق در خاک می‌باشد و در این شرایط گروهی از این باکتری‌ها به کمک سیستم آنزیمی خود اقدام به تثبیت نیتروژن می‌کنند. در این حالت بدون اینکه باکتری همیار (Associative) و گیاه مستقیماً از یکدیگر تغذیه کنند وابسته به هم می‌باشند که اصطلاحاً به این رابطه سیستم همیاری گفته می ‌شود.

علاوه بر این، این باکتری­ها با تولید مواد محرک رشد گیاه مانند هورمون­ها ی اندولاسیداستیک، جیبرلین، ویتامین­های گروه ب و مواد ضد قارچی به رشد گیاه سرعت می بخشند. این باکتری­ها به طور طبیعی در خاک­های دنیا وجود دارند اما جمعیت آنها برای استفاده کشاورزان و باغداران کافی نمی باشد. محصول کم نظیر شرکت صنایع زیست فناوری کارا تامین کننده میلیاردها باکتری مفید و موثر به عنوان کارخانه­ های تولید نیتروژن مورد نیاز برای گیاهان می باشد.  این باکتریها علاوه بر تثبیت نیتروژن موجود در اتمسفر هوا، ساختار خاک را بهبود بخشیده و سلامت سیستم ریشه را بدون آسیب به آن کنترل می کند.

کودهای بیولوژیک شرکت کیبکو با نام­های کود بیولوژیک نیتروکارا، نیتروکارا طلایی و فسفونیتروکارا به عنوان جایگزینی برای کودهای شیمیایی نیتروژنه است و برای استفاده در کشاورزی باهدف حفظ محیط زیست و تامین سلامت انسان و دام مورد استفاده قرار میگیرد.

به طور کلی کودهای بیولوژیک نیتروکارا، نیتروکارا طلایی و فسفونیتروکارابا کیفیتی بالاتر از استاندارد های جهانی از قبیل استاندارد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در زمینه تولید کودهای بیولوژیک ، در حال تولید می­باشد که از جمله این موارد جمعیت بالای باکتری در هر گرم یا هر میلی­لیتر از محصول ، زمان ماندگاری بالای و اثر بخشی بالا می­باشد. که با توجه به برتری این محصول از لحاظ استاندارد تولید توانایی بالقوه بالایی جهت رقابت با محصولات مشابه در بازارهای جهانی را دارد.

مزایای کاربرد کودهای  بیولوژیک شرکت صنایع زیست فناوری کارا

 • حفظ و توسعه باروری خاک Soil productivityبه موازات افزایش حاصلخیزی خاکSoil fertility
 • جلوگیری از ایجاد آلودگی خاک و منابع آب های سطحی و زیر زمینی به عنوان مهمترین منابع تولید توسط ترکیبات باقیمانده ناشی از مصرف کودهای شیمیایی
 • جلوگیری از توسعه بیماری های ناشی از مصرف آب و محصولات آلوده به ترکیبات نیتروژنه­ای که در اثر کاربرد کودهای شیمیایی به ویژه کودهای نیتروژنه ایجاد می‌شوند. (سرطان های دستگاه گوارش و متهموگلوبینیا از این دسته بیماری ها به شمار می‌روند.(
 • کاربرد حجم کمتری از کود بیولوژیک (تا ۱۰۰درصد کودهای شیمیایی) خود به تنهایی می‌تواند عامل مؤثری در ارتباط با صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل، انبار داری و توزیع محسوب گردد.
 • هر بطری از این کودها جایگزین حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم کود شیمیایی اوره و علاوه بر این ۵۰ کیلوگرم سوپرفسفات تریپل با استفاده از فسفونیتروکارا می باشد.

آفت کش ها و قارچ­کش های بیولوژیک

سموم بیولوژیک تولیدی این شرکت حاصل از جداسازی و تولید صنعتی میکروارگانیسم‌های باکتریایی و قارچی می­باشد که قادرند بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد برخی از آفات و بیماری‌های مهم گیاهان را کنترل کنند.

این سموم بیولوژیک نیز عوامل بیولوژیکی هستند که به طور طبیعی قادر به کنترل آفات، حشرات و عوامل بیماریزای گیاهی می­ باشند. این­ محصولات بیولوژیک نیز هیچ­ گونه آلودگی شیمیایی ندارند و به محیط زیست، گیاهان و دیگر موجودات آسیبی نمی ­رسانند.  میکرو ارگانیسم ‌های به کار رفته در این محصولات با تولید مواد ضد قارچی، ضد میکروبی و یا مضر برای آفات خاص، به مقابله با عوامل بیماری­زای گیاهی و آفات مضر کمک می­نمایند.

مزایای کاربرد سموم  بیولوژیک شرکت صنایع زیست فناوری کارا

 • ۱۰۰% ارگانیک
 • بی خطر برای انسان، گیاهان و محیط زیست
 • .      فاقد اثرات سوء بر روی میکروارگانیسم های غیرهدف، حشرات و گیاهان
 • فاقد هر گونه اثرات سمی بر روی انسان و دام
 • فاقد پسماندهای سمی مانند سموم شیمیایی در زمان رشد گیاه و بعد از برداشت محصول
 • بعد از برداشت و در زمان انبارداری سبزی، صیفی و میوه­جات قابل استفاده است.
 • با افزایش دفعات استفاده از این محصول در طی دوره رشد گیاه کنترل آفت و بیماری نیز افزایش می­یابد بدون اینکه به گیاه آسیب برسد.
 • عدم ایجاد مقاومت برای آفات و بیماری­ها
 • حمل و نقل و انبارداری آسان
 • هزینه ارزان
 • استفاده آسان